Biznis U fokusu

Održivost u fokusu: Digitalni pasoš proizvoda

Održivost u fokusu: Digitalni pasoš proizvoda

U svijetu u kome održivi razvoj i cirkularna ekonomija sve više postaju ključni ciljevi, od suštinskog je značaja da potrošači, proizvođači i zakonodavci blisko sarađuju kako bi se obezbijedila održivost proizvoda. Vjerovatno ste već čuli frazu „održiv po dizajnu“ (engl. sustainable by design). Ona opisuje proizvode koji su osmišljeni tako da budu sigurni i održivi tokom cijelog životnog ciklusa.

Jedan od najnovijih koraka ka većoj održivosti proizvoda u Evropskoj uniji je uvođenje Digitalnih pasoša proizvoda (DPP). Uvođenje DPP u Evropskoj uniji propisano je Uredbom (EU) br. 2024/1781 o uspostavljanju okvira za utvrđivanje zahtjeva za ekodizajn održivih proizvoda.

Uredba postavlja ispunjenost zahtjeva za ekodizajn proizvoda kao uslov za njihovo stavljanje na tržište ili u upotrebu. Cilj je poboljšanje ekološke održivosti proizvoda i smanjenje ukupnog ugljeničnog i ekološkog otiska proizvoda tokom njegovog životnog ciklusa – od dizajna do odlaganja.

Piše: Nina Pajović, savjetnik za hemikalije, BENS Consulting BiH, „Providing solutions for chemicals management.”

Uredba se primjenjuje na svu fizičku robu koja se stavlja na tržište ili u upotrebu, uključujući sastavne dijelove i međuproizvode. Od primjene su izuzeti samo neki proizvodi: hrana i stočna hrana, medicinski proizvodi, žive biljke i životinje, vozila i sl.

Smatra se da će DPP olakšati prelazak na cirkularnu ekonomiju poboljšanjem materijalne i energetske efikasnosti proizvoda, produženjem njihovog životnog vijeka i osiguravanjem optimalnog upravljanja otpadom.

Šta je DPP?

DPP je elektronski skup podataka specifičnih za proizvod koji sadrži ažurne i detaljne informacije o nekom proizvodu. Informacije o proizvodu obuhvataju podatke od porijekla sirovina, sastava materijala, energetske efikasnosti, mogućnosti recikliranja, do održivih svojstava proizvoda. Radi se o velikom broju podataka koje ne bi bilo moguće pružiti korisniku putem etikete proizvoda, te je rješenje pronađeno u informisanju elektronskim putem.

DPP će biti elektronski dostupan preko nosača podataka koji može biti linearni bar kod, dvodimenzionalni simbol (QR kod) ili drugi medijum za automatsko bilježenje podataka koji je moguće očitati nekim uređajem. Na ovaj način omogućava se lak pristup podacima u različitim fazama lanca snabdijevanja (od proizvođača do potrošača). Ovo dalje obezbjeđuje bolje upravljanje resursima i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu.

Uredba predviđa uspostavljanje registra DPP kao i javno dostupnog internet portala na kojem će biti moguće pretraživati i porediti podatke za proizvode.

Prednosti i izazovi DPP

Jedna od glavnih prednosti DPP-a je poboljšanje održivosti proizvoda. Pružajući transparentne i ažurne informacije, kupcu se omogućava informisano odlučivanje prilikom kupovine. DPP će omogućiti bolje rukovanje materijalima, ponovnu upotrebu, popravke i smanjenje opasnih materija. Pored toga, DPP će doprinijeti smanjenju otpada i povećanju energetske efikasnosti.

Međutim, uprkos brojnim prednostima, uvođenje DPP donosi i nove izazove. Neophodno je pronaći balans između transparentnosti i zaštite povjerljivih poslovnih informacija. Takođe, biće potrebno uspostaviti obiman sistem za prikupljanje, skladištenje i upravljanje velikim količinama podataka.

Za proizvode će biti potrebno dokazati usklađenost sa zahtjevima za ekodizajn. O tome će se izdavati deklaracija o usaglašenosti, a proizvod će biti potrebno obilježiti CE znakom. Sve ovo će predstavljati dodatni napor za proizvođače i zahtijevati dodatna prilagođavanja

Mnoga pitanja o DPP su još uvijek otvorena. Na primjer, još nije definisano da li će se DPP odnositi na model proizvoda ili seriju. Ali znaju se osnovni zahtjevi koji treba da poboljšaju transparentnost i sljedivost, od kojih su neki:

  • DPP treba da bude povezan sa jedinstvenim identifikatorom proizvoda (DPP kod),
  • nosač podataka mora biti fizički prisutan na proizvodu (npr. QR kod),
  • lični podaci korisnika proizvoda ne smiju biti sačuvani u DPP bez njegove izričite saglasnosti,
  • pristup podacima mora biti besplatan, a nivo dostupnih podataka može da zavisi od vrste korisnika (kupac, proizvođač, carinski organ i sl).

Približan vremenski okvir za implementaciju DPP

S obzirom na ogroman broj različitih grupa proizvoda, definisanje zahtjeva za ekodizajn proizvoda, pa i uvođenje DPP, će se vršiti postepeno.

Predviđeno je da se u prvoj grupi regulisanih proizvoda nađu:

  • gvožđe i čelik,
  • aluminijum,
  • tekstil, posebno odjeća i obuća,
  • namještaj, uključujući i madrace,
  • gume,
  • deterdženti,
  • boje,
  • maziva,
  • hemikalije,
  • proizvodi povezani sa energijom i
  • proizvodi informaciono-komunikacionih tehnologija i ostali elektronski uređaji.

Do 2030. godine zakonodavni proces bi trebao biti završen, kada bi DPP trebali biti u potpunosti operativni za sve vrste proizvoda.

DPP i hemikalije

Kada su u pitanju hemikalije, skorim izmjenama propisa o klasifikaciji i obilježavanju hemikalija u Evropskoj uniji previđeno je digitalno obilježavanje hemikalija. Definisano je uvođenje digitalnih etiketa, a propisano je koji podaci se mogu u potpunosti izostaviti sa fizičkih etiketa. Ovo je svakako korak ka uvođenju DPP za hemikalije.

DPP bi trebao da bude korak naprijed ka održivijoj budućnosti. Njegova implementacija će zahtijevati saradnju svih uključenih strana, od proizvođača do potrošača. Uprkos izazovima, DPP će nesumnjivo postati sastavni dio svakodnevnog života. A nama preostaje da vidimo kada će se na ovu temu početi pričati u Bosni i Hercegovini.

***

Naslovnica/image by author