Primijeni ove korake i nervoza zbog javnog nastupa bit će svedena na minimum

Mnogo je osoba koje samo na spomen javnog nastupa dobiju tremu. Samo pomisao na to izaziva kod njih nelagodu. I naravno da onda na sve moguće načine izbjegavaju i da dođe do realizacije bilo koje vrste javnoga nastupa. Skrivaju se u zadnje redove, iza svojih kolega, kada šef na sastanku gleda koga bi mogao delegirati da prezentuje godišnji izvještaj; ili koga bi mogao izabrati da prezentuje kompaniju delegaciji iz inostranstva koja je najavila svoju posjetu za nekoliko dana.
Izbjegavajući javni nastup, izbjegavaš i priliku, ne samo za mogući napredak u kompaniji, nego za probijanje svojih granica i uvjerenja koja te sputavaju. Pošto javni nastup u tebi izaziva nelagodu, automatski misliš i da nisi za to sposoban. I naravno izbjegavaš na sve moguće načine. A uopće to nije tako.

Piše: Tarik Dautović, novinar i radijski voditelj. Kada ne radi na radiju, onda podučava javnom i medijskom nastupu, ili moderira neki događaj. Autor knjige: “Vještina budućnosti – javni nastup i govorništvo”
Ne postoji osoba koja ne može javno nastupati i koja ne može savladati taj strah i neugodnost. Strah od javnog nastupa svakako nije urođeni strah. Ali o tome u nekom od narednih tekstova. Možda ti je nemoguće da u to povjeruješ, ali javni nastup uopće ne mora biti stresan. I smjernice o kojima pišem u ovome tekstu, a koje možeš primijeniti odmah nakon čitanja, pomoći će ti u tome. Ukoliko si dobio, ili dobila zadatak da prezentuješ izvještaj za kraj godine, iako si to vješto izbjegavao/la, evo ipak izlaza za tebe.
Na ovoj slici je šema koja jasno definiše korake koje trebaš poduzeti. Tvoje je samo da to implementiraš. Sve resurse, siguran sam, već imaš.

Mobitelom snimi video svog govora i nastupa, tj. probe i vježbanja koje ćeš raditi u toplini svoga doma. Pogledaj zatim to što je snimljeno. Vidjet ćeš, odmah na prvu, da to uopće nije toliko loše koliko si zamišljao/la. I to će ti dati malo samopouzdanja. Dakle, već tada vidiš da ti to možeš. Može li bolje? Da. Evo i kako.
Snimi ponovo. Kada završiš, analizirat ćeš na malo drugačiji način. Prvo poslušaj audio, bez gledanja videa. Dakle, okreni ekran mobitela prema dole i samo slušaj. Slušaj svoj glas, slušaj kako ti to zvuči, slušaj da li gutaš slova, riječi, da li je nerazgovijetno. I zabilježi sve što ti se ne sviđa i što može biti bolje. Zanemari to što ti se ne sviđa boja tvoga glasa. I o tome ću drugi put. Nikome njegov glas, kada sluša, ne zvuči onako kako zvuči kada se sluša dok govori uživo. Tako da o tome ne brini.
Sljedeći korak je da gledaš video. Bez tona. Smanji ton i samo se posmatraj – šta radiš, kakvi su ti pokreti tijela, kakve su gestikulacije, izrazi lica… Ima li nekih grimasa, suvišnih pokreta. Opet sve zabilježi.
Zatim pogledaj video u kompletu, kako je snimljen, i video i audio.
Nakon toga, snimi ponovo, ovaj put obraćajući pažnju na sve one greške koje si zabilježio/la. I već tada ćeš vidjeti napredak. Tu možeš stati ako budeš zadovoljan/na sa onim što vidiš. Ako ne, onda možeš ponoviti proces. I možeš to ponavljati sve dok to ne bude na način koji će ti se dopasti.
Dakle, javni nastup uopće ne mora biti stresan.
I neće, ako se valjano pripremiš.
Ovo je samo jedan način.
Lahak i efikasan.
A i zabavan.
Da bi publici bilo dobro, treba i tebi biti dobro.
Da bi prenio energiju, moraš imati energiju.
Da bi prenio poruku, moraš biti jasan.
Ova metoda pripreme će ti pomoći.
Više vježbe, manje straha i treme.
***