Biznis U fokusu

Novi duvanski proizvodi: Kako su regulisani u Bosni i Hercegovini?

Novi duvanski proizvodi: Kako su regulisani u Bosni i Hercegovini?

Od kada je u Federaciji Bosne i Hercegovine 2022. godine usvojen Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duvana, duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, najviše pažnje su privukle odredbe o zabrani pušenja u javnim prostorima. Nakon perioda odgode primjene ovih odredbi, polovinom decembra 2024. godine je počela njihova puna primjena. To smo mogli zaključiti i prema grupicama ljudi koje stoje ispred ugostiteljskih objekata i u hladnim danima.

Piše: Nina Pajović, savjetnik za hemikalije, BENS Consulting BiH, „Providing solutions for chemicals management.”

Međutim, nije se puno govorilo o elektronskim cigaretama i sličnim proizvodima koji spadaju u nove duvanske proizvode, a koji su ovim zakonom po prvi put regulisani u Bosni i Hercegovini. Zato je ovo dobra prilika da pogledamo kako zakon reguliše ove, sve popularnije i rasprostranjenije proizvode.

Pregled zakonskih odredaba o novim duvanskim proizvodima

Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duvana, duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje usklađivan je s Direktivom Evropske unije 2014/40/EU o usklađivanju zakona i drugih propisa država članica proizvodnji, predstavljanju i prodaji duvanskih i srodnih proizvoda. Nadležni organ za sprovođenje zakona je Federalno ministarstvo zdravstva. Nadzor nad primjenom Zakona vrši Federalna uprava za inspekcijske poslove i kantonalni organi za inspekcijske poslove.

Novim duvanskim proizvodom“ smatra se duvanski proizvod koji ne pripada ni jednoj „tradicionalnoj“ duvanskoj kategoriji (npr. cigareta, cigara, duvan za motanje).

Pogledajmo definicije nekih proizvoda iz ove kategorije:

  • Elektronska cigareta je proizvod koji se može koristiti za pušenje upotrebom pare koja sadrži nikotin putem usnika ili bilo koji sastavni dio tog proizvoda, uključujući uložak, posudu za ponovno punjenje i uređaj bez uloška ili posude. Elektronske cigarete mogu biti potrošne ili ponovno punjive putem posude za ponovno punjenje ili ponovno punjive pomoću uložaka za jednokratnu upotrebu;
  • Bezdimni duvanski proizvod je duvanski proizvod čija upotreba ne uključuje postupak izgaranja, uključujući duvan za žvakanje, duvan za šmrkanje i duvan za oralnu upotrebu;
  • Nesagorijevajući duvan je bezdimni duvanski proizvod koji se upotrebljava putem udisanja aerosola od zagrijanog duvana, bez sagorijevanja.

Iako su ovi proizvodi popularizovani kao bezbjednije alternative klasičnim duvanskim proizvodima, ni jedan proizvod koji sadrži nikotin nije bez štete za zdravlje ljudi.

Nikotin je klasifikovan kao akutno toksičan kategorije 2 prilikom gutanja, u kontaktu s kožom i prilikom udisanja. Iako sam nije karcinogen, izaziva zavisnost od duvanskih proizvoda u čijem je sastavu ili čijim sagorijevanjem nastaje veliki broj karcinogenih supstanci[1].

Obaveze proizvođača i uvoznika novih duvanskih proizvoda

Pored osnovnih obaveza koje važe za sve duvanske proizvode, za ove proizvode važe i dodatna pravila. Proizvođači i uvoznici elektronskih cigareta dužni su podnijeti Ministarstvu obavještenje o takvim proizvodima najmanje šest mjeseci prije njihovog namjeravanog stavljanja na tržište.

Propisani su detaljni uslovi za stavljanje elektronskih cigareta na tržište, a najvažniji su:

  • tekućina koja sadrži nikotin stavlja se na tržište isključivo u za to namijenjenim posudama za ponovno punjenje koji nemaju zapreminu veću od 10 ml, u potrošnim elektronskim cigaretama ili u ulošcima za jednokratnu upotrebu, i da ulošci ili tankovi ne premašuju zapreminu od 2 ml,
  • tekućina koja sadrži nikotin ne smije sadržavati više od 20 mg/ml nikotina.

Zakon detaljno propisuje označavanje i pakovanje svakog duvanskog proizvoda, ali i način reklamiranja.

Pakovanje duvanskih proizvoda

Svako pojedinačno pakovanje elektronskih cigareta i posuda za ponovno punjenje mora sadržavati letak s podacima o uputstvu za korištenje i čuvanje proizvoda, ali i drugim značajnim podacima.

Na pakovanju mora biti naveden spisak svih sastojaka sadržanih u proizvodu u padajućem redoslijedu po masi. Navodi se podatak o sadržaju nikotina u proizvodu i oslobađanju po dozi, serijski broj i preporuka za držanje izvan dohvata djece.

Elektronske cigarete se označavaju jednim od sljedećih zdravstvenih upozorenja:

  • „Ovaj proizvod sadrži nikotin koji izaziva snažnu zavisnost. Ne preporučuje se za upotrebu nepušačima.“ ili
  • „Ovaj proizvod sadrži nikotin koji izaziva snažnu zavisnost.“

Svako pojedinačno pakovanje i sva vanjska pakovanja bezdimnih duvanskih proizvoda moraju sadržavati zdravstveno upozorenje: „Ovaj duvanski proizvod šteti Vašem zdravlju i stvara zavisnost.“

Zakon još propisuje da se odredbe o obilježavanju e-cigareta i bezdimnih duvanskih proizvoda neće primjenjivati dok ekvivalentni propisi ne budu snazi u Republici Srpskoj i Brčko distriktu.

Nacrt ekvivalentnog zakona je u Republici Srpskoj predstavljen 2017. godine, ali nije bilo daljih aktivnosti na njegovom usvajanju. Nema informacija o aktivnosti na donošenju ovakvog zakona u Brčko distriktu.

Primjena propisa o hemikalijama na elektronske cigarete

Treba imati u vidu da se na e-cigarete i e-tečnosti (koja je klasična hemikalija) primjenjuju propisi o hemikalijama. Prvenstveno je potrebno imati u vidu propise o klasifikaciji, obilježavanju i pakovanju hemikalija, ali i bezbjednosno/sigurnosno-tehničkom listu.

E-tečnosti podliježu i obavezi upisa u Inventar hemikalija, što je specifična procedura registracije hemikalija koje se stavljaju na tržište.

Zbog široke rasprostranjenosti novih proizvoda neophodno je njihovo jasno regulisanje. To je uslov za kontrolu ovakvih proizvoda na tržištu. Samo na taj način potrošači mogu biti sigurni da koriste provjerene proizvode.

***

Naslovnica  / image by CDC on Unsplash


[1] https://www.cancer.org/cancer/risk-prevention/tobacco/carcinogens-found-in-tobacco-products.html