
Svakodnevno koristimo veliki broj hemikalija, odnosno proizvoda koji se smatraju hemijskim smješama. Bilo da se radi o deterdžentima, autokozmetici, bojama i lakovima, ili sličnim proizvodima, veoma je važno da su opasnosti koje od njih potiču adekvatno utvrđene i jasno navedene na ambalaži proizvoda. To je preduslov za bezbjednu upotrebu proizvoda. A ako dođe do nesrećnih slučajeva, tzv. zadesnih trovanja, veoma važno da medicinsko osoblje koje vrši zbrinjavanje otrovanih raspolaže potrebnim informacijama za pružanje adekvatne pomoći.

Piše: Nina Pajović, savjetnik za hemikalije, BENS Consulting BiH, „Providing solutions for chemicals management.”
Upravo to je svrha procedure poznate kao prijava centru za trovanje – PCN. Radi se o obavezi koju su dužni ispuniti proizvođači ili uvoznici opasnih smješa koje se stavljaju na tržište Evropskog ekonomskog prostora (Evropska unija, Norveška, Island i Lihtenštajn). Ovim postupkom se hitnim službama u Evropskom ekonomskom prostoru (EEA) pružaju sve potrebne informacije za efikasno reagovanje u slučaju incidenta.
Iako se obaveza odnosi na kompanije sa sjedištem u EEA, ovaj proces je veoma značajan i za proizvođače iz Bosne i Hercegovine ako izvoze proizvode na tržište EEA. Zato je ovo dobra prilika da se upoznamo s ključnim pojmovima i pogledamo osnovne obaveze.
Šta je PCN prijava?
PCN prijava (ili samo PCN) je proces u kojem proizvođač ili uvoznik opasnih smješa dostavlja određene informacije o tim smješama u jedinstvenu bazu podataka Evropskog centra za trovanje. Obaveza se odnosi na smješe koje su klasifikovane kao opasne po zdravlje ljudi (H3XX) ili koje predstavljaju fizičku opasnost (H2XX). Bez izvršene PCN prijave nije moguće staviti takvu smješu na tržište EEA.
U jednom podnesku moguće je izvršiti PCN prijavu za jednu odabranu zemlju ili za više zemalja, u zavisnosti od toga na koja tržišta se plasira proizvod. PCN podrazumijeva dostavljanje detaljnih informacija o proizvodu, uključujući njegov sastav, klasifikaciju i obilježavanje opasnosti, ali i podatke o proizvođaču ili uvozniku. Dostavljeni podaci povezani su s UFI kodom – jedinstvenim identifikatorom formule.
Šta je UFI kod?
UFI kod je 16-znakovni alfanumerički kod koji se mora navesti na etiketi svake opasne smješe koja se stavlja na tržište u EEA. Njegova glavna svrha je da stvori jasnu vezu između proizvoda i informacija koje su navedene u PCN prijavi. Prvenstveno se koristi u centrima za trovanje, i to u hitnim slučajevima, kako bi se tačno identifikovao proizvod koji je uključen u incident.Tako se medicinskom osoblju omogućava brz pristup podacima za blagovremeno pružanje odgovarajuće hitne medicinske pomoći.
Jedan UFI kod se može koristiti za više proizvoda ako se radi o identičnim formulacijama koje se razlikuju u npr. trgovačkom nazivu proizvoda. Kako je UFI kod povezan sa konkretnom formulacijom proizvoda, svaka izmjena u formulaciji zahtjeva novi UFI kod i ažuriranje već izvršene PCN prijave.
Ko je dužan izvršiti PCN prijavu?
Obaveza prijavljivanje opasne smješe centrima za trovanje leži na kompanijama sa sjedištem u EEA. U slučaju proizvoda koji se u zemlje EEA uvoze iz Bosne i Hercegovine (ili druge zemlje koja nije članica EEA), PCN prijavu treba da izvrši uvoznik. Proizvođači iz Bosne i Hercegovine u ovom procesu treba da podrže uvoznike, pružajući im potrebne informacije, a prvenstveno one o sastavu.
I u tome je problem. Detaljni podaci o formulacijama smatraju se povjerljivim podacima koje proizvođači nisu uvijek voljni da otkriju trećim licima – uvoznicima ili distributerima. Zato za ovakve slučajeve rješenje može biti tzv. dobrovoljna PCN prijava.
Šta je dobrovoljni PCN?
Dobrovoljni PCN je prijava koju podnosi kompanija koja nije zakonski obavezna da izvrši prijavu centru za trovanje u EEA, ali odlučuje da to učini kako bi svojim klijentima olakšala ispunjavanje obaveza. Ovu opciju obično koriste proizvođači izvan EEA koji žele da pruže podršku svojim uvoznicima ili distributerima .
Za razliku od obavezne PCN prijave, dobrovoljna prijava sama po sebi ne ispunjava sve regulatorne obaveze. Uvoznici i dalje moraju da izvrše vlastitu PCN prijavu, ali im je ova obaveza olakšana – jedan dio podataka je već obezbijedio proizvođač.
U dobrovoljnoj PCN prijavi proizvođač iz Bosne i Hercegovine, posredstvom zakonskog zastupnika u EEA, dostavlja sve potrebne podatke, uključujući i povjerljive podatke o formulaciji proizvoda. S ovom dobrovoljnom prijavom povezuje se dobrovoljni UFI kod. Ovaj UFI kod ne može se navesti na etiketi proizvoda koji se izvozi u EEA. On služi isključivo kao referenca kako bi uvoznik u EEA mogao svoju PCN prijavu da poveže s formulacijom koju je dostavio proizvođač u dobrovoljnoj PCN prijavi. U zasebnoj PCN prijavi uvoznik u EEA će dobiti novi UFI kod – onaj koji mora biti naveden na etiketi smješe koja se uvozi u EEA.
Prednosti i mane dobrovoljne PCN prijave
Dobrovoljna PCN prijava može biti dobar način za zaštitu povjerljivih poslovnih informacija. Na taj način će nadležni centar za trovanje biti obaviješten o sastavu smješe bez otkrivanja povjerljivih podataka uvozniku ili distributeru. Ipak, dobrovoljni PCN produžava postupak: prijava se podnosi u dva koraka, a svaki sa sobom nosi određene troškove.
Postoje slučajevi u kojima kompanije pretpostavljaju da je podnošenje dobrovoljne PCN prijave i dobijanje dobrovoljnog UFI koda dovoljno za dalji promet u EEA. Međutim, ovaj proces predstavlja samo međukorak nakon kojeg uvoznik i dalje mora ispuniti svoje obaveze – izvršiti vlastitu PCN prijavu i obezbijediti vlastiti UFI kod. To svaki proizvođač iz ne-EEA zemlje, mora jasno iskomunicirati s uvoznikom.
Odluka o tome na koji način ćete pristupiti ispunjavanju PCN obaveza zavisi od vaše poslovne strategije, ali i odnosa s uvoznicima. Ako nemate problem s otkrivanjem formulacije i imate dobre odnose s uvoznikom, dobrovoljna PCN prijava nije neophodna i možete je preskočiti.
Postoje li proizvodi za koje nije potrebna PCN prijava?
Da, postoje izuzeci, tj. proizvodi za koje PCN prijava nije potrebna. Na prvom mjestu, to su hemijske smješe koje su klasifikovane isključivo kao opasne po životnu sredinu (H4XX). Izuzete su i sljedeće smješe:
- smješe koje su radioaktivne,
- smješe koje su pod carinskim nadzorom,
- smješe koje se koriste u naučnim istraživanjima i razvoju,
- smješe klasifikovane isključivo kao gasovi pod pritiskom i eksplozivi, i
- medicinski i veterinarski proizvodi, kozmetički proizvodi, medicinska sredstva i hrana i hrana za životinje.
Nadam se da vam je ovaj članak pomogao da bolje razumijete proces PCN prijava u Evropskoj uniji, odnosno u EEA. Planirajte na vrijeme: izvršena PCN prijava i validan UFI kod su uslov da se vaši proizvodi nađu na tržištu EU/EEA, te da osigurate kontinuitet u snabdijevanju.
***
Naslovnica /photo by Bens Consulting